Kauno regiono savivaldybių pasirašytų susitarimų dėl strateginių sveikatinimo priemonių taikymo tarpinių rezultatų apžvalga
2024 m. gruodžio 5 d. Kauno regiono savivaldybių, dalyvaujančių Sveikatą stiprinančio Kauno regiono veikloje, merai pasirašė 4 savivaldybių susitarimus dėl strateginių sveikatinimo priemonių taikymo Kauno regione, kuriuos parengė Kauno regiono plėtros tarybos sudaryta darbo grupė „Sveikatą stiprinantis Kauno regionas“. Su susitarimais ir juose numatytais įsipareigojimais susipažinti galima: https://kaunoregionas.lt/kolegijos-veikla/sveikata-stiprinantis-regionas/dokumentai/.
Žemiau pateikiama informacija apie Kauno regiono savivaldybėse esamą situaciją ir planuojamus veiksmus, atsižvelgiant į kiekviename susitarime numatytus įsipareigojimus.
Susitarimas dėl defibriliatorių tinklo plėtros Kauno regione.
Šiuo metu Birštono savivaldybėje yra 2 AID. Nors papildomo poreikio, kad būtų pasiektas rodiklis 1 AID 3000–5000-iams gyventojų, nėra, tačiau savivaldybė 2025 m. planuoja įsirengti dar 1 AID. Sveikatos raštingumo mokymus pirmos pagalbos, gaivinimo, AID naudojimo srityse organizuoja Visuomenės sveikatos biuras, taip pat planuojami ir papildomi mokymai kompensuojami iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.
Jonavos rajono savivaldybėje šiuo metu nėra įrengtų AID. Tam, kad būtų pasiektas rodiklis 1 AID 3000–5000-iams gyventojų, papildomai reikalinga įrengti 16 AID. 2025 m. savivaldybėje planuojama įrengti iki 5 AID. Planuojama 2025 m. apmokyti visus 11–12 klasių moksleivius. Taip pat nuolat vyksta savivaldybės įstaigų ir įmonių darbuotojų pirmos pagalbos mokymai.
Kaišiadorių rajono savivaldybėje kol kas nėra įrengtų AID. Savivaldybėje reikalinga įrengti 6 AID tam, kad būtų pasiektas rodiklis 1 AID 3000–5000-iams gyventojų. Savivaldybėje 2025 m. planuojama įrengti 2 AID bei planuojama suorganizuoti sveikatos raštingumo mokymus pirmos pagalbos, gaivinimo, AID naudojimo srityse 4 grupėms.
Kauno rajono savivaldybėje iš viso yra įrengti 29 AID pastatų išorėje bei 17 AID pastatų viduje, nors papildomo poreikio, kad būtų pasiektas rodiklis 1 AID 3000–5000-iams gyventojų, nėra, tačiau savivaldybė 2025 m. planuoja įsirengti dar 1 AID. Savivaldybėje taip pat planuojama organizuoti sveikatos raštingumo mokymus, susijusius su pirmos pagalbos, gaivinimo, AID naudojimo sritimis.
Kėdainių rajono savivaldybė yra įsirengusi 11 AID. Šio skaičiaus pakanka pasiekti rodiklį 1 AID 3000–5000-iams gyventojų ir papildomai įsirengti AID neplanuojama. Kėdainių rajono savivaldybėje mokymai pirmos pagalbos, gaivinimo, AID naudojimo srityse bus organizuojami mokykloms ir bendruomenėms. Planuojamų mokymų skaičius – 18.
Prienų rajono savivaldybėje iš viso yra įrengti 3 AID. Tam, kad būtų pasiektas rodiklis 1 AID 3000–5000-iams gyventojų, papildomai reikalinga įrengti dar 2 AID. 2025 m. Prienų rajono savivaldybė neplanuoja AID plėtros. Savivaldybėje yra planuojama organizuoti sveikatos raštingumo mokymus, susijusius su pirmos pagalbos, gaivinimo, AID naudojimo sritimis.
Raseinių rajono savivaldybėje yra įrengti 4 AID. Papildomai reikalinga įrengti dar 6 AID, kad būtų pasiektas rodiklis 1 AID 3000–5000-iams gyventojų. 2025 m. Raseinių rajono savivaldybė planuoja įrengti 2 AID. Mokymus, susijusius su pirmos pagalbos, gaivinimo, AID naudojimo sritimis, savivaldybėje vykdo ir vykdys Visuomenės sveikatos biuras.
Susitarimas dėl sporto, laisvalaikio infrastruktūros ir veiklų prieinamumo didinimo Kauno regione.
Visų savivaldybių atstovai atlieka parengiamuosius darbus ir renka informaciją, skirtą nemokamų sporto ir laisvalaikio erdvių Kauno regione žemėlapio sudarymui.
Birštono savivaldybėje rengiamas žemėlapis, kur bus nurodytos sporto ir laisvalaikio erdvės. Savivaldybėje yra daug atvirų ir laisvai prieinamų lauko sporto ir laisvalaikio aikštelių, kuriose galima aktyviai leisti laisvalaikį ir sportuoti: krepšinio, paplūdimio futbolo, lauko teniso, lauko treniruoklių aikštelės. Visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas fizinio aktyvumo veiklas bendruomenių nariams.
Jonavos rajono savivaldybėje neatlygintinai gyventojai gali naudotis šiomis sporto ir laisvalaikio erdvėmis: visais mokyklų stadionais, bėgimo takais, kalnų dviračių trasomis, paplūdimio aikštelėmis, diskgolfo aikštynu, riedlenčių trasa, pagrindiniu futbolo aikštynu (su dirbtine danga), padelio kortu, tinklinio ir krepšinio aikštelėmis (Šveicarijos sen.), miesto ir kaimo sen. įrengtais lauko sporto įrenginiais.
Kaišiadorių rajono savivaldybėje pradedamos derybos dėl laisvalaikio ir sporto erdvių atvėrimo. Kaišiadorių rajono savivaldybėje yra atvirų erdvių, skirtų fiziniam aktyvumui:
– Krepšinio aikštelės: Rajone yra 23 krepšinio aikštelės, daugiausia įrengtos prie bendrojo ugdymo mokyklų.
– Futbolo aikštės: Yra 9 futbolo aikštės, iš kurių viena, esanti prie Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro, atitinka varžybų organizavimo standartus.
– Tinklinio aikštelės: Rajone yra 8 tinklinio aikštelės, įskaitant tas, kurios yra prie Žiežmarių gimnazijos ir Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro.
– Teniso kortai: Kaišiadoryse veikia teniso kortai, esantys prie švietimo ir sporto paslaugų centro bei miesto seniūnijos.
Dauguma šių erdvių yra prieinamos visuomenei, tačiau rekomenduojama susisiekti su atitinkamomis įstaigomis dėl naudojimosi sąlygų ir galimų rezervacijų.
Kauno rajono savivaldybėje Visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas fizinio aktyvumo veiklas visose seniūnijose. Savivaldybėje yra parengtas žemėlapis, kur nurodytos sporto ir laisvalaikio erdvės. Šis žemėlapis savalaikiai pildomas ir atnaujinamas (https://www.google.com/maps/d/u/1/viewer?mid=17Vh52ecz5rU2v5BlIJaehXVpJ0bRZw4&ll=54.958095896849414%2C23.824240749999976&z=10). Plečiamas lauko treniruoklių su svoriais prieinamumas: https://www.facebook.com/watch/?ref=embed_video&v=1008204107745420. Beveik visi sporto aikštynai ir stadionai Kauno rajone (kurie yra pavaldūs savivaldybės bendrojo ugdymo įstaigoms ar seniūnijoms) yra atviri ir laisvai prieinami. Sporto erdvės (sporto salės, stadionai ir t. t.) turi užimtumo grafikus, juose reguliariai vyksta įvairios sporto klubų, komandų treniruotės, sporto objektai yra nuomojami, juose vykdoma kita sportinė veikla.
Kėdainių rajono savivaldybėje kaimo vietovėse uždaros erdvės prieinamos nemokamai. Mieste veiklą koordinuoja Sporto centras. Visuomenės sveikatos biuras organizuoja nemokamas fizinio aktyvumo skatinimo veiklas. Yra nemokama lauko ledo arena, veikianti žiemos sezono metu. Tarybos sprendimu priimtas sprendimas suteikti galimybę baseinu naudotis 2 val. per savaitę bendruomenei. Šiuo metu svetainėje https://kiemobroliai.lt/ yra aktyvi nuoroda į Kėdainių rajone esančias fizinio aktyvumo ir laisvalaikio zonas.
Prienų rajono savivaldybės viešosios sporto erdvės gyventojams yra nemokamos: mokyklų stadionai, Prienų KKSC stadionas ir bėgimo takai (laisvu nuo pamokų ir treniruočių metu), paplūdimio tinklinio, teniso ir krepšinio aikštelės, lauko treniruokliai. Prienų rajono savivaldybėje registruotos asociacijos, viešosios įstaigos, organizuodamos treniruotes ir futbolo varžybas, kuriose dalyvauja Prienų rajono savivaldybės švietimo įstaigų vaikai, turi teisę sporto centro stadionu ir paplūdimio futbolo aikštele naudotis nemokamai. Taip pat Prienų rajono savivaldybės administracija iš savivaldybės biudžeto skiria lėšas fizinio aktyvumo veiklas rajone vykdančioms sporto organizacijoms, kurios į sportinę įtraukia rajono sportininkus ir gyventojus.
Raseinių rajono savivaldybėje viešos sporto ir laisvalaikio erdvės – prieinamos visiems. Savivaldybė jau yra parengusi sąrašą minėtų vietų/erdvių , kuris bus pateiktas gyventojams. Salėse treniruotes nemokamai vykdo Visuomenės sveikatos biuras. Vaikai vežami į baseinus kitose savivaldybėse.
Susitarimai dėl švediško stalo aptarnavimo principo diegimo Kauno regiono ugdymo įstaigų valgyklose ir dėl sveikos mitybos ugdymo ir sveikatai palankaus valgiaraščio integracijos Kauno regione.
Birštono savivaldybėje yra 3 ugdymo įstaigos. Maitinimas švediško stalo principu vienoje ugdymo įstaigoje vykdomas pilnai, kitose – iš dalies. Vienoje ugdymo įstaigoje yra integruoti sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, o dviejose ugdymo įstaigose planuojama valgiaraščius integruoti.
Jonavos rajono savivaldybėje yra 13 ugdymo įstaigų su 2 skyriais. Iš viso 7 ugdymo įstaigose yra organizuojamas maitinimas švediško stalo principu (2 – pilnai, 3 – iš dalies, 3 – nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams). Pasibaigus maitinimo sutartims likusiose ugdymo įstaigose, bus siekiama į naujus viešuosius pirkimus įtraukti poreikį maitinimą organizuoti švediško stalo principu. Sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, yra pateikti visoms ugdymo įstaigoms, tačiau nėra duomenų, kiek mokyklų šiuo metu jais naudojasi. Valgiaraščius planuojama integruoti 2 ugdymo įstaigose.
Kaišiadorių rajono savivaldybėje iš viso yra 11 ugdymo įstaigų. Maitinimas švediško stalo principu yra organizuojamas 4 ugdymo įstaigose (2 – pilnai, 2 – iš dalies). Pasibaigus maitinimo sutartims likusiose Kaišiadorių rajono savivaldybės ugdymo įstaigose, bus siekiama į naujus viešuosius pirkimus įtraukti poreikį maitinimą organizuoti švediško stalo principu. Šiuo metu sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, yra integruoti 7 ugdymo įstaigose. Artimiausiu metu planuojama valgiaraščius integruoti dar 3 ugdymo įstaigose.
Kauno rajono savivaldybėje yra 48 ugdymo įstaigos, iš jų 21 yra vykdomas maitinimas švediško stalo principu. Planuojama, jog šiais metais maitinimą švediško stalo principu pavyks integruoti dar 3 Kauno rajono savivaldybės ugdymo įstaigose. Sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, pilnai arba iš dalies yra integruoti 28 ugdymo įstaigų. 2025 m. planuojama šiuos valgiaraščius integruoti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse, esančiose Kauno rajono bendrojo ugdymo mokyklose.
Kėdainių rajono savivaldybėje yra 26 ugdymo įstaigos, iš kurių 1 yra vykdomas maitinimas švediško stalo principu. Nuo 2026 m. maitinimą švediško stalo principu planuojama įdiegti ir kitose ugdymo įstaigose, iškeliant ugdymo įstaigų vadovams užduotis, susijusias su maitinimu švediško stalo principu. Sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, yra pateikti visoms ugdymo įstaigoms ir yra diegiami iš dalies, tačiau nėra duomenų, kiek mokyklų šiuo metu jais naudojasi.
Prienų rajono savivaldybėje yra 10 ugdymo įstaigų. Maitinimas švediško stalo principu iš dalies yra organizuojamas 8 ugdymo įstaigose. Pasibaigus maitinimo sutartims, pilną maitinimą švediško stalo principu planuojama pradėti vykdyti dar 1 ugdymo įstaigoje. Sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, pilnai arba iš dalies yra integruoti visose 10 Prienų rajono savivaldybės ugdymo įstaigų.
Raseinių rajono savivaldybėje yra 10 bendrojo ugdymo įstaigų ir 3 ikimokyklinio ugdymo įstaigos. 6 iš 10 bendrojo ugdymo įstaigų organizuojamas maitinimas švediško stalo principu (pilnai, iš dalies, mokamam ir nemokamam maitinimui). Pasibaigus maitinimo sutartims ir planuojant naujus pirkimus, bus siekiama maitinimą švediško stalo principu integruoti ir likusiose ugdymo įstaigose. Sveikatai palankūs valgiaraščiai, atitinkantys vaikų mitybos poreikių reikalavimus ir rekomendacijas, yra pateikti ugdymo įstaigoms ir dalis juos naudoja.